Quantcast
Channel: mostohaanya – Második feleség
Viewing all articles
Browse latest Browse all 15

A nevelt gyerek az anyjára hasonlít

$
0
0
Olyan, mintha egy mini ex jönne láthatásra?

Az újszülött gyerekekre szokták ugye mondani, hogy három dolgot tudnak, enni, aludni és hasonlítani (más verziókban sírni és üríteni). No, a nagyobb gyerekeknél bővül a lista, és később kardinális kérdéssé nőheti ki magát a “hasonlítós” menüpont, különösen akkor, ha éppen elvált szülők gyerekéről van szó. Ezt a tényt megint nem én találtam ki, nagyjából napi szinten kerül szóba a Második feleség bloghoz tartozó fórumunkon a kérdés (ehhez tudsz csatlakozni, görgess legalulra a posztban), és leginkább abban a kontextusban, hogy a nevelt gyereket az édesanyjától örökölt, tanult – és leginkább rossz – vonásai miatt nehéz elfogadni az apukák oldalán, nevelőként. Új asszonyként irtó nehéz miniben látni azt, ami miatt a párunk feladta az előző kapcsolatát, azt, amiről már hallottunk korábban sokat, és most a közös utódban testet ölt megint. Ahogy Muhi Mária családterapeuta, pszichológus kérdésemre elmondta, morgolódni lehet ugyan emiatt, de ez ritkán eredményes. Mit érdemes tudatosítanunk, mielőtt kikelünk magunkból, és csupa olyasmit vetítünk a gyerekre, amit később megbánhatunk?

anyjara_hasonlitMiniben kiköpött anyja (Fotó: Deviantart, OfAllThePrettyPeople)

A pszichológus véleménye

“Ez ismét egy olyan jelenség, amely minden hagyományos családban előfordul, a mozaikcsaládokban viszont látványosabb és hirtelen lép fel, ezért ötlik annyira szembe. Szóval az a legtermészetesebb törekvéseink egyike, hogy a szeretett személyek – ebbe persze magunkat is beleértjük – vonásait felfedezzük az utódainkban. Egy idő után, ha ezek a személyek már nem lesznek annyira szeretettek, akkor egyre inkább az utált tulajdonságaikat fedezzük fel a gyermekekben. Az igazán nagy baj akkor származik ebből, ha kizárólag  a negatív tulajdonságokat találjuk meg. Ez a saját és a lízingelt gyerekre egyaránt romboló hatású” – hívja fel a figyelmet a szakember. Mint mondja, védekezni azonban lehet a jelenség ellen, a következő lépések mentén:

1) Próbáljunk meg minden gyereket egyediként és megismételhetetlenként kezelni. Olyan különleges személyként, akinek jó és rossz tulajdonságai egyaránt vannak, és tudatosítani, hogy ezeket a tulajdonságokat a legváltozatosabb kombinációban – innen-onnan örökölték, sőt: tanulták!

2) Legyünk óvatosak, mert szavainknak, megbélyegző mondatainknak önbeteljesítő hatása lehet!

3) Semmi szükség arra, hogy összekössük a rossz tulajdonságot, cselekedeteket az anyukával. A problémákat próbáljuk szétválasztani, és ne fogjunk mindent a válásra! Csak azt, amit muszáj.

+ tipp a Második feleség blogtól: figyeljük meg, sőt várjuk ki türelemmel, a láthatások alatt is lehet csiszolni a kicsit, egy idő után tetten érhető lesz a személyiségében az is, amit nálunk tanul, szed magára. A példamutatás nem smafu!


Muhi Mária: Munka- és szervezetpszichológus, pedagógiai szakpszichológus, családterapeuta. Tanulmányait az ELTE-en és BMGTE-en végzte. Fő szakterülete a pár- és családterápia. Egyéni terápiákban nagy hangsúlyt helyez a kliensek saját erőforrásainak feltárására és megerősítésére. Kiemelten fontosnak tartja a tesi-lelki egyensúly megteremtését segítő technikák átadását (autogén tréning). A Magyar Családterápiás Egyesület vezetőségének tagja. Elérhetősége: www.csaladban.hu






Ha érintett vagy valamilyen szempontból (ex- vagy új asszony vagy, netán nevelt gyermek, másodszor nősülő férfi,

ne habozz írni ide!
Lájkolj a Facebookon is, illetve csatlakozhatsz az ottani zárt csoportunkhoz is, ha második feleségként beszélgetni volna kedved, ide kattintva!









Viewing all articles
Browse latest Browse all 15

Latest Images

Trending Articles